Úvod Prevence bolesti zubů

Prevence bolesti zubů

Předcházejte bolestem zubů a snažte se dělat maximum v oblasti prevence. A co do prevence bolesti zubů lze zahrnout?

Správné čištění zubů

Čištění zubůZeptáte-li se někoho, jestli si umí správně čistit zuby, pravděpodobně ho tím urazíte. Přitom je tato otázka na místě. Neumí to mnohé děti, ale ani dospělé osoby.
A jak si tedy čistit zuby? Oblíbenou a účinnou technikou je kartáčkem po zubech vytvářet minikroužky. Kartáček se díky této technice dostane i k hůře dostupným prostorům.
Zuby byste si měli čistit kartáčkem, který je k dásním přiložený v úhlu 45 stupňů. Při čištění zubů je nutné, aby se kartáček dotýkal i dásní. Nezapomínejte na mezizubní prostor, na který se nejlépe dostanete zubními nitěmi či speciálními kartáčky.
Lidé by měli k čištění zubů přistupovat minimálně dvakrát denně. Kromě pravidelného čištění zubů je důležitý i vhodný výběr zubního kartáčku a používat byste také měli dentální nitě (vyrábí se voskované i nevoskované) a ústní vodu.

Výběr zubního kartáčku

Vhodný zubní kartáček by měl mít malou hlavu a uspořádání vláken tak, aby se dostaly i k hůře přístupným místům v ústech. Volte kartáčky s měkkými vlákny, která jsou šetrná k zubům i dásním. Důležitá je i pravidelná výměna kartáčku. Přistupujte k ní v okamžiku, kdy se začne měnit vzhled štětin. Štětiny nesmí odstávat či být dokonce polámané.

Vhodná životospráva

I správná životospráva ovlivňuje zdraví zubů. Chcete-li si zdravé zuby udržet co nejdéle, vyhněte se vysokému přísunu cukrů, především v podobě přeslazených nápojů. Neměli byste žvýkat ani žvýkačky s obsahem cukru.
V prevenci bolestí zubů se doporučuje také používání fluorizovaná kuchyňské soli při přípravě pokrmů. Vhodné je zajistit ve stravě dostatek mléčných výrobků, ale i ryb.

Pravidelné prohlídky u zubaře

Lidé by měli chodit na pravidelné prohlídky k zubaři, a to nejlépe jednou za půl roku. Ukazuje se, že takto pravidelné prohlídky dodržuje pouze třetina obyvatel. Ostatní je zanedbávají. Někteří se vymlouvají na nedostatek času, jiní se zubaře bojí. Obecně zubař patří mezi nejobávanější lékaře.
Měli byste mít však na paměti, že čím déle bude odkládat návštěvu zubaře, tím bolestivější může být odstraňování příčin bolestí zubů, ale tím více také u zubaře zaplatíte. Překonejte tedy své obavy či jiné důvody a navštěvujte zubaře pravidelně.

8


Diskuse (25 komentářů)

MARIETA, (04. 06. 2012 05:44) Reagovat
Já myslím, že s tou prevencí je to velmi ošidné. Někdo si může čistit zuby několikrát denně, používat ústní vodu, mezizubní kartáček a stejně bude mít kazy. Jiní si jednou denně vyčistí zuby a kazy mít nebudou. Je to dáno kvalitou zubu, která je především dědičná.
Natálka, (12. 06. 2012 10:42) Reagovat
Vidím to na mě a na bráchovi. Brácha si zuby čistí tak nějak všelijak, ale moc tomu nedá. Já se snažím o maximální ústní hygienu a stejně, když se jde k zubaři, tak mám vždycky nějaký kaz a brácha jen výjimečně.
Tomy, (10. 09. 2012 10:21) Reagovat
Záleží i na tom, jakým kartáčkem si lidé zuby čistí. Pokud si vyberou ten nejlevnější, tak je pravděpodobné, že se kartáček nedostane tam, kam má. Nechci dělat reklamu drahým kartáčkům, ale i ve střední cenové kategorii seženete kvalitní.
Žaneta, (23. 04. 2013 05:11) Reagovat
Nemusí ale jít jen o dědičnost. Mí rodiče mají zuby v pořádku, téměř se jim nekazí, ale já mám pořád nějaké problémy.
Naďa, (11. 07. 2012 09:09) Reagovat
Já myslím, že je do značné míry problém i v tom, že lidé si neumí správně čistit zuby. Každý si tím sice v dětství prošel, ale přesto si je hodně lidí čistí velmi nepečlivě, prostě jen tak aby se neřeklo.
Tomáš, (26. 07. 2012 06:45) Reagovat
Já se tedy ústní hygieně věnuji pečlivě, včetně zubní nitě a ústní vody. Kazivostí zubů netrpím, ale nemohu říci, jestli je to hygienou, nebo dobrými predispozicemi. Já myslím, že na kazivosti zubů mají podíl obě složky.
Rozárka, (12. 09. 2012 10:06) Reagovat
Já jsem trpěla kazivostí zubů jako dítě a ještě v pubertě, ale od nějakých 24 let jsem téměř bez kazů. Tak nevím, čím to je. Zuby si čistím pořád stejně. Hlavně že to není naopak.:)
Helena, (11. 12. 2012 14:34) Reagovat
Mě od kazů pomohly rovnátky - fixní. Měla jsem je sice téměř dva roky, ale zuby se mi srovnaly a díky tomu se i méně kazí. Alespoň tak mi to zubařka vysvětlila.
Andrea, (09. 01. 2013 08:59) Reagovat
Mě také zubařka tvrdila, že když mi rovnátka srovnají zuby, že se následkem toho budou méně kazit. Rovnátka jsem měla asi cca rok a půl, ale žádné zlepšení jsem nezaznamenala. Vždy mi zubařka nějaký ten kaz najde.
Jiřina, (12. 02. 2013 06:07) Reagovat
Já tedy mohu říct, že mě v tomhle ohledu rovnátka nezklamala. Kazů mám teď minimálně - cca jednou za tři roky, a to se dřív při každé návštěvě nějaký našel. Docela dost se mi kazily zuby.
Martina, (14. 02. 2013 07:57) Reagovat
To je logické, křivé zuby se hůře čistí. Na nějaká místečka se s kartáčkem vůbec nedostanete, a to je pak jasné, že se takové zuby více kazí.
Lucka, (21. 02. 2013 06:44) Reagovat
Může to spolu souviset, ale je to především o celkové kvalitě zubů. Já mám zuby vcelku rovné a mám plnou pusu plomb. Pokaždé, když jsem u zubaře, tak mě vrtá nějaký kaz. A to pro ústní hygienu dělám maximum.
Kamila, (05. 04. 2013 04:24) Reagovat
možná je to i o životním období. Já jako malá i dospívající měla pořád nějaké kazy, ale teď ve třiceti mohu říci, že minimálně čtyři roky jsem neměla kaz žádný, a to o zuby pečuju stejně jako v dospívání...
Petra, (13. 05. 2013 05:44) Reagovat
Já to mám spíš naopak. Mám pocit, že se mi čím dál více kazí zuby. Od poslední návštěvy, při které jsem měla čtyři kazy na to pořád musím myslet. Měla jsem se zeptat lékařky. Možná mám málo vápníku. Nevím...
Anežka, (31. 05. 2013 06:36) Reagovat
Mě trápí větší citlivost zubů, ale až v poslední době. Všechno mě vadí - zejména na předních zubech. Pomohl by mě nějaký přípravek na to? Třeba nějaká zubní pasta? Máte tip na něco? Díky.
Romana, (09. 07. 2013 09:21) Reagovat
Já jsem vždycky měla nějaké problémy se zuby. Snažím se teď hodně přijímat vápník. Ne že by potíže úplně vymizely, ale je to lepší.
Natálie, (17. 07. 2013 05:39) Reagovat
používáte někdo mezizubní kartáčky. Chci je začít používat, ale nevím, jestli se třeba v něčem liší, které jsou kvalitní atd. poradíte mi pls.
Hedvika, (03. 10. 2013 10:14) Reagovat
Já mezizubní kartáčky používám. Nevím, jestli se v něčem liší, pořád si kupuju ty samé. Mají dobrou cenu a svůj účel splní. Myslím, že tady na tom výběru nezáleží tak jako u klasického kartáčku.
Michala, (03. 12. 2013 04:50) Reagovat
Způsobuje nahromaděný zubní kámen na zubech nějaké potíže. Vždycky mi ho zubařka strhává, ale je to pro mě dost nepříjemná procedura a nechci ji podstupovat. Je to možné?
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest zubů
Kontakty