Úvod Prevence bolesti zubů

Prevence bolesti zubů

Předcházejte bolestem zubů a snažte se dělat maximum v oblasti prevence. A co do prevence bolesti zubů lze zahrnout?

Správné čištění zubů

Čištění zubůZeptáte-li se někoho, jestli si umí správně čistit zuby, pravděpodobně ho tím urazíte. Přitom je tato otázka na místě. Neumí to mnohé děti, ale ani dospělé osoby.
A jak si tedy čistit zuby? Oblíbenou a účinnou technikou je kartáčkem po zubech vytvářet minikroužky. Kartáček se díky této technice dostane i k hůře dostupným prostorům.
Zuby byste si měli čistit kartáčkem, který je k dásním přiložený v úhlu 45 stupňů. Při čištění zubů je nutné, aby se kartáček dotýkal i dásní. Nezapomínejte na mezizubní prostor, na který se nejlépe dostanete zubními nitěmi či speciálními kartáčky.
Lidé by měli k čištění zubů přistupovat minimálně dvakrát denně. Kromě pravidelného čištění zubů je důležitý i vhodný výběr zubního kartáčku a používat byste také měli dentální nitě (vyrábí se voskované i nevoskované) a ústní vodu.

Výběr zubního kartáčku

Vhodný zubní kartáček by měl mít malou hlavu a uspořádání vláken tak, aby se dostaly i k hůře přístupným místům v ústech. Volte kartáčky s měkkými vlákny, která jsou šetrná k zubům i dásním. Důležitá je i pravidelná výměna kartáčku. Přistupujte k ní v okamžiku, kdy se začne měnit vzhled štětin. Štětiny nesmí odstávat či být dokonce polámané.

Vhodná životospráva

I správná životospráva ovlivňuje zdraví zubů. Chcete-li si zdravé zuby udržet co nejdéle, vyhněte se vysokému přísunu cukrů, především v podobě přeslazených nápojů. Neměli byste žvýkat ani žvýkačky s obsahem cukru.
V prevenci bolestí zubů se doporučuje také používání fluorizovaná kuchyňské soli při přípravě pokrmů. Vhodné je zajistit ve stravě dostatek mléčných výrobků, ale i ryb.

Pravidelné prohlídky u zubaře

Lidé by měli chodit na pravidelné prohlídky k zubaři, a to nejlépe jednou za půl roku. Ukazuje se, že takto pravidelné prohlídky dodržuje pouze třetina obyvatel. Ostatní je zanedbávají. Někteří se vymlouvají na nedostatek času, jiní se zubaře bojí. Obecně zubař patří mezi nejobávanější lékaře.
Měli byste mít však na paměti, že čím déle bude odkládat návštěvu zubaře, tím bolestivější může být odstraňování příčin bolestí zubů, ale tím více také u zubaře zaplatíte. Překonejte tedy své obavy či jiné důvody a navštěvujte zubaře pravidelně.

8


Diskuse (25 komentářů)

Eliška, (03. 03. 2014 14:25) Reagovat
Rozhodla jsem se začít používat zubní nit. Ale vždycky mi tom trochu krvácí dásně. To asi není normálně, že? Je možné, že to dělám špatně, nebo je to náznak nějakých problémů s dásněmi. Jinak při čištění zubů se mi to stává jen zcela výjimečně.
Tereza, (13. 05. 2014 03:47) Reagovat
Pokud vám krvácejí dásně jen při čištění nití, tak je možné, že na ní moc tlačíte. Ale pokud se objevuje krev i při čištění zubů či při kousání, tak si raději zajděte k zubaři. Tyto problémy je důležité zachytit včas.
Katka, (04. 09. 2014 05:06) Reagovat
Dá se dělat něco na prevenci zubního kamene? Mám ho hodně. Zubařka mi říkala, že bych měla chodit na kontroly častěji, aby se odstranil, ale i tak bych chtěla udělat něco proto, aby se netvořil.
Jary, (01. 03. 2015 11:02) Reagovat
Do určité míry závisí vznik zubního kamene na kvalitě ústní hygieny. Všude se dočtete, jak je důležité si správně čistit zuby. Na druhou stranu si myslím, že více záleží na predispozicích, někomu se tvoří, jiným méně, takže asi se to ovlivnit dá, ale jen do určité míry. Já také chodím k zubaři častěji, protože to není tak nepříjemné, když zubní kámen strhávají častěji.
Eva, (04. 06. 2015 07:37) Reagovat
Tak tak ústní hygiena nespasí vše. Já třeba na ní dbám hodně a stejně už od dětství mám každou návštěvu u zubaře kaz. Je to o celkové kvalitě zubů. Samozřejmě, když má někdo problémy s kazy a ústní hygienu odbývá, měl by se na ní zaměřit, ale nezaručuje mu to, že to zabere. Ne všichni, kdo mají plnou pusu plomb, se o zuby nestarají.
Amina, (19. 05. 2017 15:28) Reagovat
Zuby si čistím pravidelně a přesto se mi poslední půl rok kazí a bolí. Nechci se cpát léky proti bolesti atak jsemse ptala v lékárně, jestli je něco jiného. Poradili mi, ať cucám pastilky Larypront. No, moc se mi to nezdálo, ale zkusila jsem to. A udělala jsem dobře.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest zubů
Kontakty