Úvod Bolesti zubů

Bolesti zubů

Bolest zubůBolest zubů je vcelku častá. Snad každý někdy měl bolest zubů, ať už způsobenou kazem, prořezáváním zubů atd. Příčiny jsou různé. Přibližme si zuby a jejich nejčastější příčiny bolesti. Nezapomínejte také na to, že důležitá je prevence.

O zubech

Zuby představují tvrdé útvary, které se nachází v dutině ústní. Jejich hlavní funkcí je uchopování, oddělování a rozmělňování potravy. Dospělý člověk má celkem 32 zubů. Jde o trvalý chrup.
V dětství máme mléčný chrup, který má 20 zubů. I když tyto zuby postupně vypadají, mělo by se o ně dobře pečovat. Ovlivňují totiž kvalitu trvalého chrupu.
U trvalého chrupu rozlišujeme čtyři druhy zubů. Jsou jimi:

 • řezáky: Slouží k uchopování potravy. Je jich osm.
 • špičáky: Jsou určené k trhání potravy. Jejich celkový počet je čtyři.
 • stoličky: Rozmělňují potravu. Je jich celkem dvanáct.
 • třenové zuby: Jsou podobné stoličkám, ale jsou o něco menší. Je jich osm.

Zub a jeho skladba

ZubLidský zub se skládá z několika částí. Základními třemi částmi jsou:

 • Korunka (corona dentis): Představuje funkční část zubu, kterou používáme při kousání. Na povrchu korunky je tvrdá sklovina.
 • krček (collum dentis): Jde o malý kousek zubu. Je to přechod mezi korunkou a kořenem zubu. V tomto místě naléhá dáseň na zub a tvoří uzávěr. Pokud je tento uzávěr nedostatečný, může docházet k šíření infekce do dásně.
 • kořen (radix dentis): Kořeny zubů jsou zapuštěné v kostěném lůžku. Jsou jednoduché či rozvětvené. Povrch kořene pokrývá cement.

Kromě těchto základních tří částí rozlišujeme ještě:

 • zubní sklovinu: Představuje vnější vrstvu korunky zubů. Je ochranou zubu. Sklovina je tvořená z podstatné části z anorganických solí. Pouze z dvou procent ji tvoří amelogeniny a enameliny, které jsou organického původu. Sklovina má různé odstíny bílé barvy. Barvu ovlivňuje životní styl, ale i dědičnosti daného jedince.
 • zubovinu: Jedná se o žlutobílou hmotu, která se podobá kosti a tvoří většiny zubů. Skládá se z 70% anorganických látek a z 20% organických látek. Zbytek tvoří voda. Z organických látek v zubovině najdeme kolagenní vazivová vlákna a mukopolysacharidy.
 • zubní dřeň: Nachází se v ní nervy a cévy. Díky tomu dochází k vyživování zubu zevnitř. Díky tomu dochází k citlivosti zubů. Kromě buněk jsou v kostní dřeni i mezibuněčné prostory.
 • zubní cement: Pokrývá povrch kořene a krčku. Představuje nažloutlý materiál, který je tvořený z organických a anorganických látek a vody.

Bolesti zubů

Bolesti zubů jsou různé. Často se objevují v okamžiku, kdy zuby přijdou do kontaktu se studenými, horkými, sladkými či kyselými jídly či nápoji. V tomto případě se objeví prudká bolest. Pokud zase rychle zmizí a neobjevuje se příliš často, nemusíte kvůli tomu vyhledávat zubaře.
Některé bolesti jsou však dlouhodobější. Mnohdy jsou také doprovázené dalšími příznaky. Těmi nejčastějšími bývá zvýšená teplota, únava a slabost, otok postiženého místa atd. V tomto případě návštěvu zubaře nedokládejte.


Diskuse (24 komentářů)

zaandulee, (31. 01. 2017 20:27) Reagovat
Dobrý den, mám velké bolesti zubů. Asi před 10 dny jsem byla u zubaře a na tom místě, kde mi zub spravil mně po týdnu ten zub začal bolet. Co s tím? Myslíte že to zmizí nebo ne? Předem díky za odpověď....
monika, (05. 03. 2017 19:56) Reagovat
dobri den bolesti sem ete nemnela nigdi nevim co to je bolet zubu ale gdis sem bila na neuklani medcine tak mne rekli ze mam problemi ze zubama co to muze bit dekuji
Zdenka, (12. 07. 2017 00:39) Reagovat
Dobry den. Uz asi cca 14 dni ne-li dyl, me boki zuby, ale prakticky nevim ktere.. Spis me boli jakoby dasen nahore i dole na prave strane? Muze to byt od nafoukani z pruvanu?
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest zubů
Kontakty