Úvod Bolesti zubů

Bolesti zubů

Bolest zubůBolest zubů je vcelku častá. Snad každý někdy měl bolest zubů, ať už způsobenou kazem, prořezáváním zubů atd. Příčiny jsou různé. Přibližme si zuby a jejich nejčastější příčiny bolesti. Nezapomínejte také na to, že důležitá je prevence.

O zubech

Zuby představují tvrdé útvary, které se nachází v dutině ústní. Jejich hlavní funkcí je uchopování, oddělování a rozmělňování potravy. Dospělý člověk má celkem 32 zubů. Jde o trvalý chrup.
V dětství máme mléčný chrup, který má 20 zubů. I když tyto zuby postupně vypadají, mělo by se o ně dobře pečovat. Ovlivňují totiž kvalitu trvalého chrupu.
U trvalého chrupu rozlišujeme čtyři druhy zubů. Jsou jimi:

  • řezáky: Slouží k uchopování potravy. Je jich osm.
  • špičáky: Jsou určené k trhání potravy. Jejich celkový počet je čtyři.
  • stoličky: Rozmělňují potravu. Je jich celkem dvanáct.
  • třenové zuby: Jsou podobné stoličkám, ale jsou o něco menší. Je jich osm.

Zub a jeho skladba

ZubLidský zub se skládá z několika částí. Základními třemi částmi jsou:

  • Korunka (corona dentis): Představuje funkční část zubu, kterou používáme při kousání. Na povrchu korunky je tvrdá sklovina.
  • krček (collum dentis): Jde o malý kousek zubu. Je to přechod mezi korunkou a kořenem zubu. V tomto místě naléhá dáseň na zub a tvoří uzávěr. Pokud je tento uzávěr nedostatečný, může docházet k šíření infekce do dásně.
  • kořen (radix dentis): Kořeny zubů jsou zapuštěné v kostěném lůžku. Jsou jednoduché či rozvětvené. Povrch kořene pokrývá cement.

Kromě těchto základních tří částí rozlišujeme ještě:

  • zubní sklovinu: Představuje vnější vrstvu korunky zubů. Je ochranou zubu. Sklovina je tvořená z podstatné části z anorganických solí. Pouze z dvou procent ji tvoří amelogeniny a enameliny, které jsou organického původu. Sklovina má různé odstíny bílé barvy. Barvu ovlivňuje životní styl, ale i dědičnosti daného jedince.
  • zubovinu: Jedná se o žlutobílou hmotu, která se podobá kosti a tvoří většiny zubů. Skládá se z 70% anorganických látek a z 20% organických látek. Zbytek tvoří voda. Z organických látek v zubovině najdeme kolagenní vazivová vlákna a mukopolysacharidy.
  • zubní dřeň: Nachází se v ní nervy a cévy. Díky tomu dochází k vyživování zubu zevnitř. Díky tomu dochází k citlivosti zubů. Kromě buněk jsou v kostní dřeni i mezibuněčné prostory.
  • zubní cement: Pokrývá povrch kořene a krčku. Představuje nažloutlý materiál, který je tvořený z organických a anorganických látek a vody.

Bolesti zubů

Bolesti zubů jsou různé. Často se objevují v okamžiku, kdy zuby přijdou do kontaktu se studenými, horkými, sladkými či kyselými jídly či nápoji. V tomto případě se objeví prudká bolest. Pokud zase rychle zmizí a neobjevuje se příliš často, nemusíte kvůli tomu vyhledávat zubaře.
Některé bolesti jsou však dlouhodobější. Mnohdy jsou také doprovázené dalšími příznaky. Těmi nejčastějšími bývá zvýšená teplota, únava a slabost, otok postiženého místa atd. V tomto případě návštěvu zubaře nedokládejte.


Diskuse (24 komentářů)

Bára, (04. 07. 2013 07:13) Reagovat
já na bolesti zubů trpím hodně. Jenže nevím, co to je. už s tím ani nechodím k zubaři, jen na preventivní prohlídky. Kazy nemám, jinak mám chrup také v pořádku, ale pořád mě pobolívají. setkal jste se s tím někdo?
Darina, (29. 08. 2013 10:04) Reagovat
Když bolí zuby je třeba jít hned k zubaři. Čekání většinou situaci jen zhorší a zákrok u zubaře je jen bolestivější. Také doporučuji vybrat dobrého zubaře, dost dobrou pověst u nás mají soukromí zubaři, pokud Vás děsí cena, můžete se orientačně kouknout kolik zákroky stojí http://www.schwarzdent.cz/nase-sluzby/cenik-sluzeb/
Mirka, (10. 07. 2014 05:33) Reagovat
Souhlasím s tím, že člověk by měl zubaře vybírat pečlivě. Ne každý zubař je dobrý. Liší se v kvalitě, ale i cenách. Nechápu, jak můžou mít tak odlišné ceny za zákroky. Dá se ale najít dobrý zubař s příznivými cenami. Pokud je tedy člověk z většího města a na výběr má.
Anif, (04. 08. 2014 11:54) Reagovat
Chtěla bych se poradit. Už měsíc piju třikrát denně bylinky na pročištění organismu a úplně mě z toho zežloutly zuby. Vypadá to nehezky. Co s tím? Dá se to nějak efektivně odstranit, aniž bych musela na odborné bělení zubů.
Kačí, (01. 12. 2014 12:05) Reagovat
Mě až téměř zhnědly po bylinkách (jen asi tři spodní výrazněji), ale i tak jsem z toho byla nešťastná. Nechala jsem si je vybělit pískováním a potom jsem si koupila speciální pastu (nevím, jak se jmenuje, ale byla právě na bělení zubů, ale ne nějaká z těch drahých) a řekla bych, že je to pořád dobrý. Už je to asi čtyři měsíce od pískování zubů. Tak nevím, jestli to tak dlouho vydrží, nebo jestli má na tom podíl pasta.
Karla, (02. 02. 2015 06:40) Reagovat
Začala jsem taky ve větším pít bylinky a kvůli tomu si čistím zuby víckrát denně a zatím mi tedy zuby nehnědnou. Tak snad to bude v pořádku. také mě právě kamarádky strašily,že potom hnědnou zuby, ale asi je to i podle toho, kdo je jak náchylný. Já třeba piju i dost kafe, ale výrazněji mě zuby barvu nemění.
Ema, (21. 04. 2015 09:11) Reagovat
Záleží na kvalitě zubů - někomu tmavnou, protože k tomu má zkrátka předpoklady a někdo kouří, pije červené víno i bylinky a má pořád pěkně bílé zuby. Já mám kamarádku, která vykouří cca deset cigaret denně a zuby má ukázkové.:)
Evelína, (09. 10. 2015 11:15) Reagovat
Barvu zubů skutečně člověk může těžko ovlivnit, pokud přímo nepodstoupí bělení zubů. Myslím, že ani různé čistící pasty s bělícím účinkem příliš nezabírají. Já mám trochu žlutější zuby. Dřív mě to štvalo, ale myslím, že je jen málo lidí, kteří mají zářivý úsměv jako z reklamy.
Iva, (29. 10. 2015 14:06) Reagovat
Tak zářivý úsměv jako z reklamy určitě nemá každý, ale zase na druhý straně někdo má fakt ošklivý zuby. Jestli se s jejich barvou dá něco dělat nebo ne...To je asi případ od případu. Když někdo hodně kouří, pije kafe atd., tak mu pomůže změna životního stylu, ale někteří mohou mít asi ošklivou barvu zubů, i když se snaží.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest zubů
Kontakty