Úvod Příčiny bolestí zubů

Příčiny bolestí zubů

Bolest zubůBolest zubů má mnohé příčiny. Tou nejčastější z nich je zubní kaz, ale může se jednat o mnohé další nemoci zubů a ústní dutiny. K bolesti zubů přispívá i nedostatečná ústní hygiena, špatná skladba jídelníčku či dědičnost.

Zubní kaz

Zubní kaz je infekčním onemocněním, které poškozuje tkáň zubu. Jak už jsme si uvedli, jde o nejčastější onemocnění zubů. Jsou mnohé příčiny zubního kazu. V mnohých případech je způsobený nevhodným stravováním a nedostatečnou ústí hygienou.
Více se také kazí křivé zuby. Vzniká totiž u nich více prostorů, do kterých se kartáčkem hůře dostáváme. Křivé zuby lze redukovat především v dětství, a to nošením vyndavacích či fixních rovnátek.
Většinou zubní kaz způsobuje bakterie Sterptococcus mutans. Výjimečně je kaz způsobený i dalšími bakteriemi. Bakterie postupně narušují zubní plak, a tak vzniká kaz.
Můžeme rozlišovat kaz korunkové části, kaz v oblasti zubního krčku, recidivující kaz a sekundární kaz.
Pouze začínající kaz je možné léčit bez vrtání. Proto je nutné navštěvovat pravidelně zubaře.
Do vyvrtaného zubu se doplňuje výplň, která je tvořená různými materiály. Jsou jimi amalgám, skloionomerní cementy či kompozitivní pryskyřice.

Zvýšená citlivost zubů

Bolest zubů může být často způsobená jejich větší citlivostí. Tato bolest se objevuje při působení určitých látek, např. horké nápoje, ledové nápoje, sladké jídlo, kyselé jídlo atd.
Citlivost zubů je způsobená citlivostí zuboviny či dřeně. Příčiny jsou různé. Nejde však o nic neobvyklého. Citlivostí zubů trpí mnoho lidí. Při jejím řešení je nejdůležitější zaměřit se na prevenci. Někdy však může být větší citlivost způsobená porušením nervových zakončení.

Zánět dásní

Zánět dásní (gingivitida) je infekční onemocnění, které vzniká bakteriemi zubního plaku. Postižené jsou dásně, na které působí jedovaté látky bakterií.
Zánět dásní se projevuje jejich zčervenáním a otoky. Charakteristická je bolest zubů, které jsou zanícené.
Příčiny vzniku zánětů dásní jsou různé. Rizikovými prvky jsou cukrovka, vyšší věk, kouření, genetické dispozice atd. Vhodnou prevencí je správné čištění zubů a další ústní hygiena.
Rozlišujeme různé stupně zánětů, které se projevují závažností krvácení dásní.

Zubní plak

Zubní plak je častým problémem zubů. Představuje bakteriální vrstvu, která se můžete tvořit na zubech a na okrajích dásně. Plak je tvořený mikroorganismy, které rozkládají sacharidy. Dochází k odvápnění skloviny. To přispívá ke vzniku zubního kazu, ale také může zubní plak v budoucnu způsobit zubní kámen.

Zubní kámen

Tvoří se ze zubního plaku. Na rozdíl od zubního plaku se hůře odstraňuje. Povlak totiž ztvrdne a k jeho odstranění dochází u zubaře, a to buď ručními nástroji či ultrazvukem. Samotný zubní kámen nebolí, ale často způsobuje záněty dásní.

ChrupParadontóza

Jde o zánětlivé onemocnění zasahující dásně. Působí zde mikroorganismy, které podporuje zubní plak a zubní kámen. Paradontóza se pozná ustupováním dásní. Častá je jejich krvácivost a projevuje se i zápachem z úst. Je na místě začít řešit paradontózu včas. Jejím posledním stadiem může být i vypadávání zubů, které jinak nejsou poškozené.
I u tohoto onemocnění zubů je důležitá prevence v podobě správné ústní hygieny. Máte-li paradontózu, používejte speciální prostředky, které se na ni vyrábějí. Jsou jimi speciální zubní pasty, masážní roztoky a ústní vody.

Problémy se zuby modrosti

Zuby moudrosti představují třetí stoličky a prořezávají se ve věku 18 – 24 let. Jsou lidé, kterým se zuby moudrosti neprořežou nikdy.
S prořezáváním zubů moudrosti se často pojí četné problémy. To je dáno tím, že často jsou zuby moudrosti ve špatné poloze v ústní dutině. Mohou být zaklíněné v jiných stoličkách atd. Prořezávání mnohdy brání i silná vrstva kosti či jiné faktory.
Léčba tohoto problému se odvíjí od konkrétního případu. Někdy zubaři nechávají zuby spontánně prořezávat, jindy zuby vytrhávají či odstraňují měkké tkáně, které prořezání zubů moudrosti brání.
Důležité je začít problémy se zuby moudrosti řešit co nejdříve. Stav, při kterém se zub moudrosti nemůže prořezat, nazýváme odborně retence.
Dalšími potížemi, které mohou souviset se zuby moudrosti, jsou zubní cysty. Pokud se nebude cysta léčit a bude dále růst, může dojít o ochabnutí kosti a v poslední fázi i ke zlomenině čelisti.

Absces

Absces dokáže hodně potrápit. Představuje ohraničené ložisko hnisu, které vzniká na základě bakteriální infekce. V případě, že nemůže hnis nikam odtékat, tvoří se absces. U zubů dochází k zasažení nervu zub. Následkem toho se rozšiřuje zánět do dásní.
Absces se projevuje tepavou bolestí a často se objevují i horečky. Někdy dochází k prasknutí abscesu. To poznáte podle vytékání tekutiny do dutiny ústní.
Při problémech navštivte hned zubního lékaře. Zubař vám pomocí drénu odčerpá hnis a odstraní i poškozené části. Další léčba závisí na stupni abscesu. Někdy vám lékař doporučí jen výplachy slanou vodou. V jiných případech je nutné nasadit antibiotika.

Úsměv

Fluoróza

V okamžiku, kdy se nám stále zuby prořezají, už není možné poškození zuby nadbytkem flóry. Je však nutné si na to dát pozor při formování trvalých zubů, které probíhá cca do osmého roku života.
Nadbytek fluoru se projevuje narušením tvorby zubní skloviny. Na základě toho dochází ke změně barvy zubů. Rozlišujeme různé stupně fluorózy. Pouze těžší formy jsou více viditelné. Proto se v mnohých případech nijak neléčí. Je-li poškození vážnější, zubař skvrny na zubech odstraňuje bělením.

Bolest trojklaného nervu

Bolest trojklaného nervu se projevuje silnou bolestí hlavy, která je lokalizovaná hlavně na levé polovině tváře a bolest prostupuje rovněž čelistí. Nejde o tupou bolest. Spíše se projevuje ostře v podobě bolestivých výstřelů.
Budete-li trpět bolestí trojklaného nervu, jistě navštívíte lékaře velmi brzy, protože bolest je silná, i když často trvá jen chvíli, zase vymizí a opakuje se.
Pro vhodnou diagnostiku se provádí rentgenování a CT lebky, které vyloučí jiná vážná onemocnění.
Pokud není bolest sekundární, nasadí se příslušné léky, které bolest minimalizují. Při sekundárních bolestech trojklaného nervu je nutné zjistit příčinu bolesti a podle toho zahájit léčbu.

Následek úrazu

K bolesti zubů může dojít i následkem úrazu, např. když se udeříte do obličeje, ale také v případě, že kousnete do něčeho tvrdého. Může dojít k ulomení kousku zubu. To je často velmi bolestivé, protože dochází k poškození nervů.

Poruchy vývoje zubů

Zuby, u kterých se projevuje poškození vývoje, mají jiné zbarvení, ale i tvar. Někdy nedochází k prořezání zubů. Příčiny se zjišťují na základě diagnostiky prováděné RTG snímkem. Porušení struktury zuboviny či skloviny je často nevratné.


Diskuse (43 komentářů)

Amala, (01. 10. 2014 10:32) Reagovat
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s bělením zubů pískováním. Jestli to má nějaký delší efekt, když člověk pije kafe a i bylinky. Já jsem je začala pít na žaludek, ale hodně mě po nich zešedly zuby.
Emil, (28. 11. 2014 18:03) Reagovat
Tak jsem odkládal návštěvu zubaře a říkal jsem si, že to spraví ledování atd. a nakonec se ukázalo, že nemám nic se zubama, ale zánět čelistního kloubu. O tom jsem nikdy předtím neslyšel.
Veru, (07. 05. 2015 13:48) Reagovat
Zánět čelistního kloubu měla moje švagrová. Docela si s tím užila svoje. Já zase trpím na kazivost zubů. Chodím poctivě k zubaři každých půl roku a vždy tam mám nějaký kaz.
Radka, (08. 07. 2015 13:33) Reagovat
Já si zrovna nedávno prošla zánětem čelistního kloubu a byl to očistec. Doufám, že už to nikdy nebudu muset znovu zažít. Člověk je pak rád, že má klid, je zdravý a nestěžuje si na maličkosti. Jen sem zvědavá, jak dlouho mi tento přístup vydrží.
Darek, (30. 08. 2015 12:35) Reagovat
Tak to slyším prvně, ale věřím, že to asi nebude žádná sranda. Já mám celkově citlivější zuby, takže s nimi mám pořád nějaké problémy. To mi připomíná, že zase budu muset k zubaři. To jsem zvědavej, co zase budeme muset spravovat.
Erika, (29. 12. 2015 15:12) Reagovat
Nevíte někdo, co účinného se dá dělat, aby se netvořil zubní kámen. Mám s tím už dlouho problémy. Vždy ho mám hodně a doktorka mi ho seškrabuje. Proto také musím chodit opravdu pravidelně k zubaři. Ještě že aspoň netrpím na kazivost zubů.
Lashonda, (23. 05. 2016 08:04) Reagovat
Arnold Schwarzenegger received a huge $15 million for his role in Terminator 2. There a few sites that you should be able to watch free Best Movies Trailers: https://www.youtube.com/results?search_query=best+new+movies+2016 online for free.Popularly referred to as Biohazard throughout Japan, Resident Evil 3 gives those serious panic disorders and fear if played at night.
Gale, (28. 05. 2016 22:41) Reagovat
I adore you for gathering useful info, this post has given me a lot more info!Look at my webpage; hraci automaty hry zdarma: http://ecastats.uneca.org/acsweb/cr/UserProfile/tabid/866/UserId/216832/language/en-GB/Default.aspx
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest zubů
Kontakty