Úvod Příčiny bolestí zubů

Příčiny bolestí zubů

Bolest zubůBolest zubů má mnohé příčiny. Tou nejčastější z nich je zubní kaz, ale může se jednat o mnohé další nemoci zubů a ústní dutiny. K bolesti zubů přispívá i nedostatečná ústní hygiena, špatná skladba jídelníčku či dědičnost.

Zubní kaz

Zubní kaz je infekčním onemocněním, které poškozuje tkáň zubu. Jak už jsme si uvedli, jde o nejčastější onemocnění zubů. Jsou mnohé příčiny zubního kazu. V mnohých případech je způsobený nevhodným stravováním a nedostatečnou ústí hygienou.
Více se také kazí křivé zuby. Vzniká totiž u nich více prostorů, do kterých se kartáčkem hůře dostáváme. Křivé zuby lze redukovat především v dětství, a to nošením vyndavacích či fixních rovnátek.
Většinou zubní kaz způsobuje bakterie Sterptococcus mutans. Výjimečně je kaz způsobený i dalšími bakteriemi. Bakterie postupně narušují zubní plak, a tak vzniká kaz.
Můžeme rozlišovat kaz korunkové části, kaz v oblasti zubního krčku, recidivující kaz a sekundární kaz.
Pouze začínající kaz je možné léčit bez vrtání. Proto je nutné navštěvovat pravidelně zubaře.
Do vyvrtaného zubu se doplňuje výplň, která je tvořená různými materiály. Jsou jimi amalgám, skloionomerní cementy či kompozitivní pryskyřice.

Zvýšená citlivost zubů

Bolest zubů může být často způsobená jejich větší citlivostí. Tato bolest se objevuje při působení určitých látek, např. horké nápoje, ledové nápoje, sladké jídlo, kyselé jídlo atd.
Citlivost zubů je způsobená citlivostí zuboviny či dřeně. Příčiny jsou různé. Nejde však o nic neobvyklého. Citlivostí zubů trpí mnoho lidí. Při jejím řešení je nejdůležitější zaměřit se na prevenci. Někdy však může být větší citlivost způsobená porušením nervových zakončení.

Zánět dásní

Zánět dásní (gingivitida) je infekční onemocnění, které vzniká bakteriemi zubního plaku. Postižené jsou dásně, na které působí jedovaté látky bakterií.
Zánět dásní se projevuje jejich zčervenáním a otoky. Charakteristická je bolest zubů, které jsou zanícené.
Příčiny vzniku zánětů dásní jsou různé. Rizikovými prvky jsou cukrovka, vyšší věk, kouření, genetické dispozice atd. Vhodnou prevencí je správné čištění zubů a další ústní hygiena.
Rozlišujeme různé stupně zánětů, které se projevují závažností krvácení dásní.

Zubní plak

Zubní plak je častým problémem zubů. Představuje bakteriální vrstvu, která se můžete tvořit na zubech a na okrajích dásně. Plak je tvořený mikroorganismy, které rozkládají sacharidy. Dochází k odvápnění skloviny. To přispívá ke vzniku zubního kazu, ale také může zubní plak v budoucnu způsobit zubní kámen.

Zubní kámen

Tvoří se ze zubního plaku. Na rozdíl od zubního plaku se hůře odstraňuje. Povlak totiž ztvrdne a k jeho odstranění dochází u zubaře, a to buď ručními nástroji či ultrazvukem. Samotný zubní kámen nebolí, ale často způsobuje záněty dásní.

ChrupParadontóza

Jde o zánětlivé onemocnění zasahující dásně. Působí zde mikroorganismy, které podporuje zubní plak a zubní kámen. Paradontóza se pozná ustupováním dásní. Častá je jejich krvácivost a projevuje se i zápachem z úst. Je na místě začít řešit paradontózu včas. Jejím posledním stadiem může být i vypadávání zubů, které jinak nejsou poškozené.
I u tohoto onemocnění zubů je důležitá prevence v podobě správné ústní hygieny. Máte-li paradontózu, používejte speciální prostředky, které se na ni vyrábějí. Jsou jimi speciální zubní pasty, masážní roztoky a ústní vody.

Problémy se zuby modrosti

Zuby moudrosti představují třetí stoličky a prořezávají se ve věku 18 – 24 let. Jsou lidé, kterým se zuby moudrosti neprořežou nikdy.
S prořezáváním zubů moudrosti se často pojí četné problémy. To je dáno tím, že často jsou zuby moudrosti ve špatné poloze v ústní dutině. Mohou být zaklíněné v jiných stoličkách atd. Prořezávání mnohdy brání i silná vrstva kosti či jiné faktory.
Léčba tohoto problému se odvíjí od konkrétního případu. Někdy zubaři nechávají zuby spontánně prořezávat, jindy zuby vytrhávají či odstraňují měkké tkáně, které prořezání zubů moudrosti brání.
Důležité je začít problémy se zuby moudrosti řešit co nejdříve. Stav, při kterém se zub moudrosti nemůže prořezat, nazýváme odborně retence.
Dalšími potížemi, které mohou souviset se zuby moudrosti, jsou zubní cysty. Pokud se nebude cysta léčit a bude dále růst, může dojít o ochabnutí kosti a v poslední fázi i ke zlomenině čelisti.

Absces

Absces dokáže hodně potrápit. Představuje ohraničené ložisko hnisu, které vzniká na základě bakteriální infekce. V případě, že nemůže hnis nikam odtékat, tvoří se absces. U zubů dochází k zasažení nervu zub. Následkem toho se rozšiřuje zánět do dásní.
Absces se projevuje tepavou bolestí a často se objevují i horečky. Někdy dochází k prasknutí abscesu. To poznáte podle vytékání tekutiny do dutiny ústní.
Při problémech navštivte hned zubního lékaře. Zubař vám pomocí drénu odčerpá hnis a odstraní i poškozené části. Další léčba závisí na stupni abscesu. Někdy vám lékař doporučí jen výplachy slanou vodou. V jiných případech je nutné nasadit antibiotika.

Úsměv

Fluoróza

V okamžiku, kdy se nám stále zuby prořezají, už není možné poškození zuby nadbytkem flóry. Je však nutné si na to dát pozor při formování trvalých zubů, které probíhá cca do osmého roku života.
Nadbytek fluoru se projevuje narušením tvorby zubní skloviny. Na základě toho dochází ke změně barvy zubů. Rozlišujeme různé stupně fluorózy. Pouze těžší formy jsou více viditelné. Proto se v mnohých případech nijak neléčí. Je-li poškození vážnější, zubař skvrny na zubech odstraňuje bělením.

Bolest trojklaného nervu

Bolest trojklaného nervu se projevuje silnou bolestí hlavy, která je lokalizovaná hlavně na levé polovině tváře a bolest prostupuje rovněž čelistí. Nejde o tupou bolest. Spíše se projevuje ostře v podobě bolestivých výstřelů.
Budete-li trpět bolestí trojklaného nervu, jistě navštívíte lékaře velmi brzy, protože bolest je silná, i když často trvá jen chvíli, zase vymizí a opakuje se.
Pro vhodnou diagnostiku se provádí rentgenování a CT lebky, které vyloučí jiná vážná onemocnění.
Pokud není bolest sekundární, nasadí se příslušné léky, které bolest minimalizují. Při sekundárních bolestech trojklaného nervu je nutné zjistit příčinu bolesti a podle toho zahájit léčbu.

Následek úrazu

K bolesti zubů může dojít i následkem úrazu, např. když se udeříte do obličeje, ale také v případě, že kousnete do něčeho tvrdého. Může dojít k ulomení kousku zubu. To je často velmi bolestivé, protože dochází k poškození nervů.

Poruchy vývoje zubů

Zuby, u kterých se projevuje poškození vývoje, mají jiné zbarvení, ale i tvar. Někdy nedochází k prořezání zubů. Příčiny se zjišťují na základě diagnostiky prováděné RTG snímkem. Porušení struktury zuboviny či skloviny je často nevratné.


Diskuse (43 komentářů)

Barbora, (15. 05. 2013 05:43) Reagovat
Tak se mi v pětadvaceti letech začaly prořezávat osmičky. Zpočátku to byla velká bolest, musela jsem si vzít i dovolenou v práci. Teď jsou už zuby prořezané, tak je to mnohem lepší, ale doufám, že mi to bude růst rovně a nebudu s tím mít další potíže.
Hanka, (11. 06. 2013 11:29) Reagovat
Takhle pozdě? Mě je 24 a ještě se mi neprořezali. doufala jsem, že se mi tohle vyhne. Tak uvidíme. Nic by se nestalo, kdyby nevyrostly vůbec.:)
Herold, (02. 07. 2013 13:25) Reagovat
Uštípnul se mi malinký kousek zubu. Takový kousek, že to ani pořádně není vidět. Hodně to bolí, když jím, tak jsem si říkal, že budu muset k zubaři, ale kamarád mi říkal, že se to obrousí časem, přestane to bolet a že k zubaři nemusím. Je to pravda? Máte s tím zkušenosti. doplnění zubu není třeba, když to není vidět, tak bych tam nerad chodil zbytečně...
Eliška, (04. 11. 2013 15:18) Reagovat
Záleží podle toho, jak je to velký kousek zubu. Pokud to ani není vidět, tak je možné, že počáteční citlivost zmizí s tím, jak se zub jakoby obrousí. Ale větší kousek by chtělo doplnit. Uvidíte, počkejte pár dní a podle toho, jestli to bude bolest se vydejte k zubaři.
filip, (04. 09. 2013 10:00) Reagovat
Dobry den mam vyvrtany asi pul roku zub ale neni praskly ani plomba neni poskozena nemamm tam kaz ale pri pity studenich a teplich caju a... i jidel boly co to asi je?
patrik v., (09. 01. 2014 12:59) Reagovat
Tak jsem byl zase jednou u zubařky na preventivce. Našla mě kaz, o kterém jsem ani nevěděl, že ho mám (vyvrtala mi ho) a teď už jsou to dva dny a pořád to bolí, když na to kousnu. Je to normální? Nevím, jestli třeba není vyvrtanej špatně a nemám pro jistotu zajít znovu. Popravdě řečeno se mi ale vůbec nechce...
Monika, (11. 02. 2014 11:21) Reagovat
Pokud to bolí dva tři dny, je to normální. Chvíli to trvá, než si to "sedne". U problémů trvajících déle než týden bych raději k zubaři zašla.
Adéla, (04. 04. 2014 07:13) Reagovat
Mám nového zubaře a taky mě trvá delší dobu, než mě přestanou bolet zuby po vrtání. Přitom dříve jsem s tím problémy neměla, když jsem chodila k předchozímu zubaři. Ten však bohužel šel do důchodu. Tak snad jsem si vybrala dobrého zubaře. Reference měl dobré.
Lukáš, (09. 06. 2014 10:02) Reagovat
Tak zjistěte, jaký užívá materiál do plomb. Je více druhů a jejich kvalita se asi bude lišit. Možná o tom vygůglíte víc. Já vím jen tohle. Výběr zubaře je důležitý. Mám taky často problémy se zuby a několik jsem jich vyzkoušel, takže vím o čem mluvím. Ono taky záleží, odkud jste, jestli si můžete vybírat, nebo v místě vašeho bydliště je málo zubařů.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest zubů
Kontakty